Decydując się na uprawę roślin w domu, tarasie czy na balkonie, staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki, aby cieszyć się potem ich urodą. Nie bez znaczenia jest wybór pojemników, w których rośliny umieścimy. Już na tym etapie pojawia się często dylemat: doniczka czy osłonka, co będzie lepsze do domowej hodowli kwiatów, czy ziół? Aby dokonać właściwego wyboru, konieczne jest poznanie różnic między nimi i funkcji, jakie pełnią.
Doniczka a osłonka – czym się różnią?
Doniczka jest pojemnikiem do uprawy roślin znanym od wielu lat. Osłonka to produkt nowszy i często atrakcyjniejszy wizualnie, chociaż kształtem często doniczkę przypomina. Niektórzy nawet ich nie odróżniają lub używają zamiennie, co niestety nie zawsze służy roślinom. Dlaczego tak się dzieje? Poznanie istotnych różnic między nimi pozwoli na zrozumienie roli, jaką obie pełnią i ich przeznaczenia.
W tradycyjnej uprawie najlepszym pojemnikiem dla roślin jest doniczka, a osłonka to dekoracyjny dodatek, który może też zapewniać większą stabilność kwiatom. Najczęściej wkłada się do niej roślinę z doniczką, która jest mało atrakcyjna wizualnie lub zbyt lekka i istnieje zagrożenie, że kwiat może się przewrócić. Aby odróżnić przy zakupie doniczkę od osłonki na doniczki, wystarczy obrócić obie do góry dnem. Jeśli będzie ono gładkie, możemy mieć pewność, że wybrane naczynie to osłonka, a doniczka wyróżnia się tym, że posiada przynajmniej jeden, a często i więcej otworów do odprowadzania wody.
Z tego względu nie powinno się bezpośrednio w osłonce uprawiać roślin, chyba że zastosuje się warstwę drenującą. Dobrym materiałem drenującym może być keramzyt, który sypie się na dno osłonki, Dostępny jest on w granulkach różnej wielkości. W przypadku stosowania keramzytu jako warstwy drenażowej najlepiej stosować zasadę: im mniejsza osłonka, tym mniejsza średnica granulek.
Osłonka czy doniczka – co wybrać do uprawy roślin?
Nawet jeśli do uprawy roślin w osłonce zastosujemy drenaż, w przypadku zbyt obfitego podlania i braku odpływu wody na zewnątrz istnieje ryzyko, że korzenie zaczną gnić. Zamiast więc zadawać sobie pytanie, co lepsze osłonka, czy doniczka, może warto pomyśleć o połączeniu obu, co z pewnością wyjdzie na dobre roślinom.
W ten sposób zyskamy kontrolę nad poziomem nawodnienia kwiatów, a do tego ich większą stabilność. Dodatkową zaletą użycia osłonek na doniczki jest możliwość rezygnacji z podstawek. Trzeba jednak pamiętać przy wyborze osłonek, że powinny być one większe o około 2 cm od doniczek.
Dostępne w sprzedaży osłonki wykonane są z najróżniejszych materiałów, dzięki czemu można dobrać odpowiednie do stylu wnętrza. Hitem ostatnich sezonów są osłonki betonowe, które znakomicie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Do mieszkań stylizowanych na lofty można dobrać te wykonane z metalu, a do urządzonych w stylu skandynawskim lub inspirowanych naturą świetnie wpiszą się osłonki drewniane. Zupełną nowością natomiast są osłonki na nóżkach, które podwyższają całość kompozycji, zwiększając jej atrakcyjność. Idealnie sprawdzają się przy uprawie kwiatów, które mają zwisające liście.
Najlepszym wyborem do uprawy żywych kwiatów w domu będzie doniczka w osłonce. Same osłonki natomiast sprawdzą się idealnie do kwiatów sztucznych. Mogą być też w nich uprawiane żywe rośliny pod warunkiem zastosowania warstwy drenażowej. Najlepiej jednak do takiej uprawy wybierać kwiaty sezonowe, np. gwiazdę betlejemską.