Moda na zdobienie domowych wnętrz roślinami doniczkowymi nigdy nie przeminęła. Ostatnio szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza wysokie kwiaty doniczkowe, efektownie uzupełniające aranżacje. Wynika to prawdopodobnie z tęsknoty człowieka za bliskością natury oraz chęcią urozmaicenia oszczędnych w meble i dodatki nowoczesnych wnętrz, które sporo zyskują dzięki roślinnym akcentom.
Ozdoby do kwiatów doniczkowych jako istotny element aranżacji
Wprowadzając żywe rośliny do nowoczesnego wnętrza, nie można sobie pozwolić na mało efektownie wyglądające doniczki, w których są one przeważnie sprzedawane. Zakłóciłyby całą starannie wypracowaną aranżację. Rozwiązaniem są osłonki na doniczki - akcesoria do kwiatów doniczkowych, które starannie dobrane podkreślą nie tylko urodę samych roślin, ale i stylu danego wnętrza.
W sprzedaży dostępna jest cała gama osłonek, różniących się kolorami, kształtami, czy materiałem z którego są wykonane, dzięki czemu każdy znajdzie produkty doskonale komponujące się z wnętrzem jego mieszkania czy domu. Przykładowo, surowe w formie osłonki z betonu lub cementu doskonale będą współgrały ze ścianą wykończoną panelami z betonu architektonicznego, natomiast jednokolorowe osłonki ceramiczne będą efektownym dodatkiem do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.
Jeśli wybrane rośliny nie wyróżniają się specjalnie efektownym kwiatostanem, warto zdecydować się na ozdoby do kwiatów doniczkowych w postaci wzorzystych osłonek, które przyciągną wzrok oraz przełamią nieco monotonną zieleń liści.
Osłonki – więcej niż akcesoria do roślin doniczkowych
Jak się okazuje, dekoracyjne walory to nie jedyne zalety osłonek. Te ozdobne akcesoria do roślin doniczkowych mają ich o wiele więcej. Spełniają na przykład rolę dodatkowego elementu stabilizującego roślinę. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku dużych roślin, gdzie często sama doniczka mogłaby być nieco wywrotna. Natomiast w połączeniu z osłonką, szczególnie wykonaną z masywnych materiałów, takich jak beton, czy ceramika może zabezpieczyć roślinę przed przewróceniem w wyniku potrącenia, czy podmuchu wiatru.
Jeśli zdecydujemy się na takie osłonki na tarasie, czy balkonie będą one także dodatkowym zabezpieczeniem przed niskimi temperaturami. Warto jednak pamiętać w takim przypadku o dodatkowej warstwie izolacyjnej pomiędzy osłonką, a doniczką, która zabezpieczy bryłę korzeniową rośliny przed przemarznięciem.
Początkowo osłonki jako dodatki do kwiatów doniczkowych, pełnią głównie funkcje ozdoby. Kiedy jednak rośliny będą wymagały przesadzenia do większych pojemników, w tej roli mogą dobrze sprawdzić się właśnie wykorzystywane osłonki. W takim wypadku warto zrobić w dnie otwory, odprowadzające wodę oraz zadbać o podstawkę, która zabezpieczy podłogę lub meble przed ewentualnym zalaniem. Jeśli osłonka jest większa, niż wymaga tego roślina, można też na dnie ułożyć dodatkową warstwę drenującą z keramzytu. Zawsze jednak bezpieczniej dla rośliny będzie, jeśli zapewnimy jej odpływ wody na zewnątrz.
Jak widać osłonki to wielofunkcyjne akcesoria do kwiatów doniczkowych, z których skorzystać powinni wszyscy wielbiciele roślin domowych. We współczesnych wnętrzach docenia się przede wszystkim ich walory dekoracyjne, chociaż nie można zapominać o dodatkowych funkcjach użytkowych, które jeszcze podnoszą ich atrakcyjność i zasadność zakupu.